poniedziałek, 14 lipca 2014

Raport Wzrostu Wartości Gruntów Rolnych

RAPORT WZROSTU WARTOŚCI GRUNTÓW ROLNYCH W CIĄGU OSTATNICH 10 LAT.

Ostatnia dekada okazała się bardzo korzystna dla inwestorów, którzy swój kapitał inwestowali w nieruchomości.

Grunty rolne przez ostatnie 10 lat niezmiennie umacniają i podnoszą swoją wartość. Opierają się inflacji, nie dotyczą ich wahania kursów walut, zawirowania na giełdzie papierów wartościowych i wiele innych mechanizmów określających wartość poszczególnych inwestycji na rynku krajowym, czy gospodarce światowej. Dzięki temu stają się symbolem stabilnej, bezpiecznej inwestycji, odpornej na wstrząsy gospodarcze.


Poniższy wykres przedstawia średnie ceny rynkowe gruntów rolnych według danych GUS oraz innych źródeł - w Polsce oraz dla porównania średnie ceny gruntów rolnych w województwie warmińsko-mazurskim. Dane na rok 2012 obrazują wartość gruntów rolnych w pierwszej połowie roku.

Ceny gruntów rolnych w latach 2002-2012


Wg danych z 2011 roku, grunty rolne stanowiły 60.3% ogólnej powierzchni Polski. Według danych z czerwca tego roku w rękach ANR znajduje się około 1.9 mln ha gruntów rolnych, reszta gruntów rolnych znajduje się w obrocie prywatnym. W przeciągu ostatnich 10 lat wartość gruntów rolnych w Polsce wzrosła o około 331%. W ciągu każdego roku wartość gruntów rolnych wzrasta średnio o ok. 20-30%. Wpływ na taki rozwój rynku nieruchomości gruntów rolnych miało przede wszystkim wejście naszego kraju do Unii Europejskiej, czy też rozwój infrastruktury. Osoby, które nabyły grunty rolne w momencie wejścia Polski do UE zyskała na nich najwięcej. Sprzedając swoje grunty dziś zyskują nawet kilkaset procent na wzroście wartości swojej inwestycji.

Wartość gruntów rolnych stale rośnie. Tylko w ostatnim kwartale ceny gruntów rolnych zaskakująco wzrosły o około 20%. Średnia cena za ha gruntu rolnego kształtuje się w granicach 24,8 tys. zł. Dla porównania, w ubiegłym kwartale za 1 ha ziemi nabywcy płacili około 4,2 tys. mniej. W stosunku do cen gruntów rolnych z kilku lat wstecz, kiedy ziemia drożała kwartalnie o ok. 4,2 %, obecny wzrost ziemi w ciągu jednego kwartału o 20% stanowi znaczącą różnicę. Specjaliści przewidują, że w kolejnych latach wzrost wartości ziemi będzie się kształtował na podobnym poziomie.

Zatem szansę na cieszenie się takim wzrostem wartości gruntów jak te osoby, które zdecydowały się kupić grunty rolne najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału tego roku i odnotowały 20% wzrost swoich nieruchomości, będą mieli jeszcze również nowi inwestorzy.

Na dynamiczny wzrost wartości gruntów rolnych wpływa coraz większe zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami wśród zamożnych inwestorów. Rynek inwestycji w mieszkania, który swego czasu był na topie staje się przesycony i niepewny. Inwestorzy szukają zatem bezpiecznych i bardziej zyskownych inwestycji, dlatego też coraz częściej angażują w swój kapitał w grunty rolne. Takie grunty pociągają też bowiem znacznie mniejsze koszty, niż chociażby koszty utrzymania mieszkań. Na niższy koszt gruntów rolnych wpływ mają m.in.: niskie opodatkowanie gruntów rolnych, czy możliwość ubiegania się o dopłaty bezpośrednie z funduszy unijnych dla rolników.

Ważnym czynnikiem, który wpłynie na wzrost cen gruntów będzie także otwarcie w 2016 roku rynku nieruchomości na cudzoziemców będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej. W porównaniu bowiem z państwami członkowskimi UE, tj. Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy nawet Ukraina, gdzie wartość gruntów rolnych wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o około 380%, ceny gruntów rolnych w Polsce kształtują się na znacznie niższym poziomie. Tym samym stają się interesujące dla zagranicznych inwestorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będę Tobie niezmiernie wdzięczny za pozostawienie komentarza. Wielkie Dzięki.