wtorek, 8 lipca 2014

Grunt to dobra lokata

Kryzys instytucji finansowych podważył zaufanie inwestorów do banków i tradycyjnych lokat w pieniądz papierowy, coraz częściej przyjmujący niematerialną postać elektroniczną. Recesja na rynkach światowych obnażyła słabości informatorów finansowych i ujawniła, że bezpieczeństwo systemów bankowych nie jest do końca przez państwo gwarantowane.


Inwestorów niepokoi także fakt, że depozyty mogą nagle być obłożone wysokim podatkiem wynikającym z globalnego kryzysu finansów publicznych. Złoto i kruszce szlachetne ze względu na duże wahania wartości też przestały być atrakcyjną lokatą zaoszczędzonych pieniędzy. Ponadto problematyczne jest przekazywanie tego typu depozytów.

W tej sytuacji najlepszą lokata kapitału są nieruchomości, a konkretnie grunty rolne i budowlane. Jest to jedyna zmaterializowana forma lokowania oszczędności. Taka lokata nie traci na wartości, ziemi nie grozi nagła nadprodukcja bo jej zasoby systematycznie maleją. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej ceny ziemi rolnej wzrosły średnio o prawie 400% i zapewniają rentowność rzędu 20-50% rocznie. Natomiast nawet do 200% rocznie można zarobić na przekształconych w działki budowlane gruntach rolnych.

Pozytywną rolę cenotwórczą dla lokat gruntowych odegra przybliżająca się data 1 maja 2016 roku, kiedy to zniknie obowiązek posiadania zezwolenia na zakup ziemi przez obcokrajowców. Ceny ziemi po tym terminie poszybują ostro w górę osiągając średni pułap cen unijnych. Pamiętajmy, że ceny gruntów rolnych i budowlanych w Europie zachodniej znajdują się na znacznie wyższym poziomie w stosunku do Polski.

Największą wartość osiągną depozyty w nieruchomościach gruntowych wokół wielkich aglomeracji miejskich oraz w atrakcyjnych zakątkach turystycznych kraju. Największym apetytem inwestorów cieszą się tereny wokół miejscowości uzdrowiskowych w malowniczych Sudetach, ze wzgledu na całoroczny sezon turystyczny leczniczych kurortów i stacji klimatycznych Masywu Śnieznika (Polanica, Duszniki, Zieleniec, Kudowa, Lądek, Czarna Góra, Dłudopole, Międzygorze). Tą ostatnią ofetą szczególnie interesują się Holendrzy poszukujący atrakcyjnych działek na tzw. drugi dom na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Należy podkreślić, że o zyskowności depozytów w nieruchomościach gruntowych decyduje przede wszystkim lokalizacja, stan uzbrojenia oraz możliwość przekształcenia i podziału zakupionego terenu. Największą rentowność wykazują grunty o powierzchni 5-10 ha podzielone na małe działki budowlane, które można bez pośpiechu zbywać  w długim okresie czasuosiągając zysk w wysokości przekraczającej czesto 100% w stosunku do wartości pierwotnej zakupionego terenu.

Grunty rolne posiadają dodatkowy walor podwyższający wartość lokaty poprzez uzyskiwanie różnego rodzaju dopłat unijnych.

Pamiętać należy, że bezpieczne inwestycje w lokaty gruntowe powinny zakładać okres depozytu na minimum 5 lat, gdyż w tym czasie wygasają ewentualne obciążenia podatkowe (podatek dochodowy, renta planistyczna, opłaty adiacenckie). Uważny obserwator trendów na rynku nieruchomości bez żadnych wątpliwości stwierdzi, że ceny gruntów rolnych i budowlanych pną się cały czas w górę.

Biorąc pod uwagę oprocentowanie lokat bankowych oferujących zysk w wysokości 3-6% rocznie oraz prognozy na rynkach finansowych śmiało można stwierdzić, że lokaty w grunty są i będą przez długi czas najpewniejszą i najbardziej bezpieczną formą zabezpieczenia oszczędności oraz najlepszą lokatą kapitału. 

GRUNT TO DOBRA LOKATA!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będę Tobie niezmiernie wdzięczny za pozostawienie komentarza. Wielkie Dzięki.