złoto inwestycyjne |
Złoto – wstęp do inwestycji
Złoto inwestycyjne najczęściej sprzedawane jest w postaci sztabek, które wytwarzane są przez mennice. Sztabki złota produkowane są o różnych masach. Najpopularniejsze są sztabki: 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g i 250 g oraz sztabki o jubilerskie o masie 1 uncji (31,3 g). Złoto inwestycyjne to złoto o najczystszej próbie 999.
Zakup złota inwestycyjnego
Złoto inwestycyjne możemy kupić na kilka sposobów. Są to m.in. sklepy mennic, aukcje i sklepy numizmatyczne.
Mennica – prawie każda z mennic posiada swój sklep, w którym można zakupić złoto. Wiele mennic oferuje także możliwość dostarczenia złota w konkretne miejsce lub jego przechowywanie – oczywiście odpłatnie.
Zakup złota na Allegro – ten, chyba najpopularniejszy serwis aukcyjny również umożliwia zakupienie złotej sztabki. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zalety – to niewątpliwie możliwość zakupu złota po niższej cenie – poprzez wzięcie udziału w jego licytacji. Wady – to ryzyko zakupu. Zanim zdecydujemy się na kupno złota na aukcji internetowej, koniecznie sprawdźmy sprzedawcę. W związku z tym, że złoto nie należy do tanich inwestycji, dobrze sprawdźmy sprzedającego, zanim przelejemy mu na konto znaczną sumę pieniędzy.
Sklepy numizmatyczne – ofertę tego rodzaju sklepów często można obejrzeć on-line, bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele z nich wystawia swoje produkty także na aukcjach internetowych.
Złoty fundusz inwestycyjny
Chcąc inwestować z złoto, można nabyć udziały w specjalnych funduszach inwestycyjnych, w których majątek stanowi właśnie złoto.
Niestety w Polsce nie ma wielu funduszy inwestycyjnych, które umożliwią nam lokowanie pieniędzy w złoto. Chcąc zainwestować w fundusz, którego majątek stanowi złoto możemy skorzystać np. z funduszy Investor Gold FIZ lub Gold SFIO. Należy pamiętać, że kupując jakiekolwiek udziały, nasze zyski w dużej mierze zależą nie tylko od zmian cen złota, lecz także od jakości i sposobu zarządzania spółek.
Inwestycja w złote przedmioty
Inwestycja w złoto to nie tylko kupowanie sztabek, lecz także złotych przedmiotów takich jak: biżuteria, monety i inne złote przedmioty. Niestety ten rodzaj inwestycji ma też swoje wady, problemem może okazać się późniejsza sprzedaż nagromadzonych rzeczy.
Kupno sztabek to spory wydatek i niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Natomiast zbieranie złotych przedmiotów może okazać się dość kłopotliwe, ponieważ musimy gdzieś je przechować. Z kolei złote sztabki dobrze jest ubezpieczyć.
Złoto na rachunku
Jest jeszcze jedna możliwość inwestowania w złoto, bez konieczności nabywania go fizycznie. Mowa tu o specjalnym rachunku, na którym „możemy przechowywać zakupione złoto”.
Założenie rachunku ze złotem polega na tym, że w pierwszej kolejności musimy zgłosić się do specjalnej firmy zajmującej się handlem złotem np. GoldMoney lub BullionVault. Następnie zakładamy u nich rachunek i kupujemy prawdziwe złoto, którego nie dostaniemy do ręki, natomiast jego wartość pojawi się na założonym przez nas rachunku. Fizycznie złoto znajduje się w jednym ze skarbców na świecie np. w Londynie, w Hong Kongu lub w Zurychu.
Zgromadzone na koncie złoto możemy w każdej chwili sprzedać lub też poprosić o jego dostarczenie w postaci sztabek. Kupując złoto w ten sposób, kupujemy konkretne sztabki, do których jesteśmy przypisani.
Kupowanie złota poprzez „złoty rachunek” wiąże się z pewnymi opłatami. Po pierwsze, osoba która inwestuje pieniądze w zakup złota płaci prowizje od dokonywanych transakcji. Kolejne koszty to opłata magazynowa związana z przechowywaniem sztabek, w skład której wliczone jest także ubezpieczenie przed kradzieżą stanowiące mniej więcej ok. 0,01% wartości złota w skali miesiąca. Może okazać się też, że pośrednik w obrocie złotem będzie miał także inne opłaty np. za dostarczenie złota ze skarbca.
Jeśli zdecydujemy się zainwestować w złoto, do wyboru mamy kilka opcji. To czy fizycznie kupimy sztabki, monety czy inne złote przedmioty zależy w dużej mierze od ilości posiadanych przez nas funduszy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będę Tobie niezmiernie wdzięczny za pozostawienie komentarza. Wielkie Dzięki.